شما به راحتی می‌توانید تخت خود را اندازه گیری کنید تا تشک مناسب تخت خود را تهیه کنید. اما تنها اندازه تشک، یعنی طول و عرض همه آنچه لازم است بدانید نیست!!! شما موارد بسیاری را باید برای یک انتخاب مناسب بدانید که با هم در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

از بین برندهای تشک در ایران می توان تشک رویا، تشک خوشخواب ، تشک ویستر نام برد و این برندها نیز استاندارهای اندازه تشک را رعایت کرده اند.

 

اندازه گیری طول و عرض تشک

خب شما به راحتی با در دست داشتن متر، می‌توانید طول و عرض تشک خود را اندازه گیری کنید. در تشک‌های بزرگسال طول استاندارد ایران 200 سانتیمتر است و عرض بسته به یک نفره یا دونفره بودن متغییر است که در زیر سایزهای استاندارد را می‌توانید ببینید:

 

ابعاد تشک یک نفره بزرگسال:

90*200 سانتیمتر (یک نفره single)

100*200 سانتیمتر (یک نفره super single)

120*200 سانتیمتر (یک و نیم نفره)

ابعاد تشک دو نفره بزرگسال:

140*200 سانتیمتر (دو نفره کوچک small double)

160*200 سانتیمتر (دونفره Queen double)

180*200 سانتیمتر (دونفره بزرگ King double)

200*200 سانتیمتر (دونفره بسیار بزرگ California)

blank

تشک کودک و نوجوان

ما 2 سایز استاندارد برای تخت کودک و نوجوان داریم:

 • 70*130(135)سانتیمتر برای کودک یا نوازد
 • 80*180 سانتیمتر برای نوجوان

البته تخت‌های کودک و نوجوان به دلیل تنوع در طرح، تشک‌های خاص زیادی دارند که معمولا فروشنده تخت آنها را در اختیار شما می‌گذارد یا اینکه می‌توانید به صورت خاص آنها را سفارش دهید.

نکته: معمولا ابعاد واقعی تشک 1 تا 2 سانتیمتر کوچکتر از ابعاد اسمی آن است یعنی طول حدود 199 و عرض ها هم 1 تا 2 سانتیمتر کوچکتر هستند.

اگر ابعادی که اندازه گیری کردید خارج از این ابعاد باشد باید به صورت سفارشی آن تشک برای شما تولید شود و معمولا هزینه سفارشی سازی به آن اضافه می‌شود.

اندازه گیری تخت برای انتخاب تشک مناسب:

شما برای اندازه گیری تخت، اگر تشک در داخل فرو می‌رود، کافیست لبه‌های داخلی طول و عرض تخت را اندازه گیری نمایید. در صورتی که تشک روی تخت قرار می‌گیرد (مثل تخت باکس )، لبه‌های بیرونی آن باید اندازه گیری شود.

نکته: حتما به کفی تخت توجه کنید. هم از لحاظ ظاهری، هم ارتفاع آن. کفی تخت‌ها که به صورت نرده ای هستند باعث خرابی تشک در طولانی مدت می‌شوند. بهتر است از کفی‌هایی که سطح کاملا صافی دارند و تمام سطح تشک را پوشش می‌دهند استفاده نمایید. همینطور در صورتی که تشک با ارتفاع بلند می‌خواهید بخرید در صورتی که به مدل تخت شما نمی‌آید، از کفی تخت کوتاه تری استفاده کنید.

blank

 

اندازه گیری ارتفاع تشک:

اولین چیزی که باید بدانیم این است که ارتفاع تشک ربطی به کیفیت ندارد و هرچه تشکی با ارتفاع بیشتری باشد لوکس به حساب نمی‌آید اما اگر ارتفاع بیشتر تشک هنگام نشست و برخاست برای ما راحتی به همراه داشته باشد یا اینکه مدل تخت و سرویس خواب ما لازم است تشک بلند داشته باشد، تشک با ارتفاع بلند گزینه خوبی است.

محدوده ارتفاع تشک‌ها بین 15 الی 40 سانتیمتر است که تمام برندها در این محدوده‌ها تشک خود را طراحی می‌کنند. تشک‌هایی که فنر داشته باشند حداقل 18 یا 19 سانتیمتر ارتفاع دارند. محدوده بسیار رایج ارتفاع تشک ها حدود 25 سانتیمتر است که با غالب تخت و سرویس خواب‌ها هم جور می‌شود.

نکته: حتما توجه باشید که ارتفاع تشک به تاج یا سر تخت (بالا و پایین تخت) جور باشد.اگر تشک شما از تاج بالای شما بالا برود، سر تخت شما زیبایی خود را از دست می‌دهد.

نکته: برای تشک‌های بالای 30 سانتیمتر ارتفاع، بالا رفتن وزن و همینطور پیدا نکردن ست ملحفه مناسب آن را در نظر داشته باشید.

نکته: برای خرید تشک برای تخت کودک و نوجوان، تشک آنها باید کمتر از 20 سانتیمتر ارتفاع داشته باشند.

حال که نحوه اندازه گیری تخت برای انتخاب تشک مناسب را یاد گرفتیم، لازم است نحوه خرید اینترنتی آن را نیز یاد بگیریم.

خرید اینترنتی تشک

امروز همه دنبال راه هایی برای راحتی بیشتر هستیم! راحتی یعنی اینکه با زمان و زحمت کمتر به آنچه می خواهیم برسیم.

بنابراین سراغ روش هایی برای انجام این کار میریم که با کمترین هزینه و انرژی بهترین نتیجه رو بگیریم.

برای همین هم خرید کردن داره از مغازه ها به فروشگاه های اینترنتی کشیده میشه. جایی که راحت میشه اطلاعات دقیق به دست آورد و با بررسی مقایسه گزینه ها یه انتخاب درست تر انجام داد و دمه در خونه تحویل گرفت.

اما داستان خرید چیزی مثل تشک تخت از اینترنت فرق می کند و باید بتوانید انواع تشک تخت را از جمله تشک طبی و … را تشخیص دهید!

چه طور میشه بدون دیدن و لمس کردن تشک خرید؟

چرا باید اینترنتی تشک بخریم:

 • قابلیت مشاهده و مقایسه محصولات و برندهای مختلف
 • استفاده از نظرات کاربران دیگر
 • رقابت قیمتی و خرید با بهترین قیمت
 • استفاده از مشاوره های تلفنی و تخصصی
 • صرف زمان کمتر
 • خدمات ارسال و حمل طبقات

برای خرید تشک شما نیازی به لمس تشک ندارید همانگونه که وقتی به فروشگاه میروید و از نظر فروشنده بهره میگیرید میتوانید از نظر مشاوره های تخصصی تر تلفنی نیز استفاده کنید.

همچنینن تست سفتی و نرمی تشک در فروشگاه به چند دلیل اصلی بی فایده است:

 • تشک هایی که در فروشگاه تست می کنید نسبت به تشک های نو نرمتر هستند زیرا تعداد زیادی آن تشک ها را تست کرده اند و مثل تشک نو نیستند.
 • شما تا زمانی که روی تشک استراحت نکنید نمی توانید مطمئن شوید که برای شما مناسب است یا نه ! نشستن، مشت زدن، با زانوی روی تشک رفتن و حتی دراز کشیدن تا زمانی که شما به صورت راحت استراحت نکنید نمی توانید مطمئن شوید که برای شما چه تشکی مناسب است.
 • شما حتی بعد از خرید شاید تا یک یا چند هفته نتوانید با تشک خود حس راحتی داشته باشید. به 2 دلیل یکی اینکه تشک نو، کمی خشک است و پس از یک ماه استفاده تشک کم کم حالت عادی به خود میگیرد. دوم اینکه تغییر جای خواب همیشه موجب تغییر و بهم خوردن ریتم خواب می شود.

از کجا بخریم؟

خب از حراج تشک بخرین ? هم مشاوره رایگان داره ، هم حملش رایگان هستش، هم پرداختش در محل هستش (برای تهران فعلا) هم برندهای خوب رو با تخفیف ویژه می فروشه هم ست لحاف و چیزای دیگه هم داره اینم شمارش:

09129725363

09102014753