کمپانی Ubisoft یک سال بی نظیر را پشت سر گذاشت و توانست با عرضه Assassin’s Creed III و چند بازی دیگر عملکرد بهتری نسبت به سایر کمپانی های بازیسازی داشته باشد، اما کار آن ها با سال 2012 به پایان نرسیده است. آن ها هنوز یک دنیای جدید را برای بازی های کامپیوتری در دست دارند. این بازی در E3 گذشته سر و صدای اساسی و یک طوفان بی نظیر به پا کرد. Far Cry 3 که توسط Ubisoft Montreal و 5 استودیوی دیگر این کمپانی ساخته شده، یک تحول بزرگ در این سری و عناوین Open-World در سبک اول-شخص تیراندازی به حساب می آید.

داستان

دیوانه! تعریف شما از دیوانگی چیست؟ فردی که دست به کارهای وحشتناکی می زند، بدون اینکه احساسی نسبت به آن کارها داشته باشد؟ فردی که می تواند انسان های زیادی را بکشد و خم به ابرو نیاورد؟ کسی که از آزار و اذیت دیگران لذت می برد؟ تعریف شما از دیوانه هر چه که باشد، دوست ندارید با چنین فردی روبرو شوید، آن هم درست در زمانی که با دوستانتان به تفریح و خوشگذرانی رفته اید! این اتفاق در Far Cry 3 برای جیسون برودی (Jason Brody)، برادرانش و سایر همراهانش رخ می دهد. گروهی جوان که برای تفریح در یک برنامه پرواز و پرش آزاد ثبت نام کرده اند و اینبار برای این کار برفراز جزیره ای پرواز می کنند که اتفاقات شومی را برای آن ها به همراه می آورد.

در اوج شادی و هیجان، آن ها به یکباره به دست گروهی به رهبری دیوانه ای به نام واس(Vaas) می افتند. واس به راستی یک انسان دیوانه است. او این گروه را زندانی می کند و قصد دارد آن ها را از بین ببرد. سکانس آغازین بازی با فیلمی از کارهایی که این گروه انجام داده اند، شروع می شود. فیلمی که واس در حال تماشای آن است و به نوعی جیسون و گروهش را نیز مسخره می کند. واس عاشق تحقیر کردن دیگران و نمایش دادن قدرتش است. به ظاهر، انسان بسیار نترسی است و حماقت را می توان در او معنا کرد. واس و گروهش جزو بزرگترین گروه های قاچاق انسان و برده به حساب می آیند و به همین دلیل این افراد برای آن ها ارزش بالایی دارند.

Far-Cry-3-Wallpapers-HD-Free-Download-cover

اما اگر هم مجبور شوند، آن ها را به راحتی می کشند. در ابتدای بازی، جیسون به همراه برادرش فرار می کنند، اما در لحظه ای که در حال خارج شدن از کمپ دزدان هستند، واس آن ها را پیدا می کند و برادر جیسون را می کشد. اما به جیسون فرصت فرار می دهد تا به نوعی با این کارش او را به مبارزه برای زنده ماندن و بقا در این جزیره فرامی خواند. جیسون پس از فرار، با افراد دیگری مواجه می شود که قصد دارند با نیروهای واس مبارزه کنند. کسانی که می خواهند از روح جزیره دفاع کنند و باقی مانده های آن را سالم نگه دارند. جیسون برای اینکه بتواند با واس مبارزه کند و سایر دوستان و برادر کوچکترش را نجات دهد، باید به قهرمان جزیره تبدیل شود.

قهرمانی که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این قبیله مرموز دارد. وقتی جیسون وارد این جزیره می شود، قدرت های مرموز آن را حس می کند. اگر دوست داشتید که در جزیره ای مانند آن چیزی که در سریال Lost وجود داشت، بازی کنید، Far Cry 3 این آرزوی شما را برآورده کرده است. جیسون در قسمت های مختلف این جزیره با رویاهای عجیبی روبرو می شود که برخی از آن ها نشانه هایی در واقعیت دارند و به او کمک می کنند تا مسیر درست را در پیش بگیرد. او برای اینکه بتواند به یک جنگجوی واقعی تبدیل شود، باید کارهای مختلفی را انجام دهد. جیسون قدرت های زیادی را از جزیره دریافت خواهد کرد که نماد آن ها با خالکوبی هایی روی تنش مشخص می شوند.

Far-Cry-3-product-photo-2

بازی سرشار از اتفاقات مرموز است و همین موضوع حس بسیار خوبی را در آن به وجود آورده است. جزیره ای که در آن گرفتار شده اید نیز نقش جالبی را در بازی ایفا می کند. اکثر شخصیت های این سرزمین، دارای رازهای جالبی هستند که با پیشرفت در بازی به آن ها پی خواهید برد. داستان بازی همیشه شما را با قسمت های جدید غافلگیر می کند. سکانس هایی که واس در بازی حضور دارد، واقعاً عالی از کار درآمده و او را به یک شخصیت منفی بی نقص تبدیل کرده است. همچنین کارگردانی بازی نیز در سطح مثال زندنی ای قرار دارد. صحنه های بسیار زیبای بازی و نوع به نمایش آن ها باعث شده تا بازی بیش از پیش جذاب و هیجان انگیز باشد. Far Cry 3 تنها ظاهری اکشن دارد، اما شخصیت پردازی های آن به قدری خوب از کار درآمده که شما می توانید به سرعت با آن ها ارتباط برقرار کنید.

گرافیک

درک این موضوع که Far Cry 3 با چنین گرافیکی به صورت مولتی پلتفرم ساخته شده، بسیار سخت است، اما باید آن را باور کنیم. Ubisoft برای ساخت این بازی موتور Dunia را با تغییرات گسترده ای روبرو کرده و نتیجه کار آن ها در Dunia 2 خلاصه شده و به راستی یک دنیای بسیار زیبا را در این بازی خلق کرده که می توان نهایت جزئیات را در آن مشاهده کرد. در جزیره بسیار زیبای Far Cry 3 هر چیزی که باید انتظار داشته باشید را مشاهده می کنید. محیط های جنگلی که از درخت های مختلف و چمنزارهای وسیع تشکیل شده، زیبایی خاصی به بازی بخشیده اند. پوشش گیاهی بی نظیر است.

از گل ها و علف های مختلف با رنگ ها و شکل های مختلف گرفته تا پیچک ها و گیاهان دریایی ای که در کف دریا و رودخانه ها قرار دارند، بازی را وارد فضایی رویایی می کنند. در کنار آن ها باید به تنوع حیوانات و جانورانی که در بازی مشاهده می کنید نیز اشاره کرد. انواع و اقسام حیوانات اهلی و وحشی مانند خوک، گرگ، گوزن، گراز، ببر، گاو وحشی، بز، مار، حشرات مختلف، شیر و… را در این بازی مشاهده می کنید. تنوع پرندگان نیز بسیار بالا است و در گوشه و کنار جزیره به چشم می خورند. طراحی حیوانات بسیار خوب صورت گرفته و انیمیشن های نرم و روانی برای آن ها طراحی شده که بتوانند به طور واقعی در محیط حرکت کنند. جزیره از قسمت های مختلفی تشکیل شده که می توانید به آن قسمت ها بروید.

Far-Cry-3-product-photo-3

می توانید به بالای بلندترین آبشار بروید و زیبایی منطقه را تماشا کنید. می توانید به درون غارهای تاریک بروید و در آن ها به جستجو بپردازید و در برخی موارد ماجراهای جالبی را تجربه کنید. می توانید به دریا بروید و غروب خورشید را نگاه کنید. از بالای تپه ای سرسبر که تمام جزیره از بالای آن پیدا است، طلوع خورشید و هاله های نور آن را ببینید که به محیط رنگ زندگی می بخشند. نورپردازی نیز واقعاً زیبا از کار درآمده است. در بازی گردش روز و شب را شاهد خواهید بود و به همین دلیل نورپردازی نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می کند. تغییر زاویه خورشید باعث می شود که سایه ها نیز کاملاً داینامیک خلق شوند و با جهت نور، مسیر سایه ها نیز تغییر می کند. وجود چنین صحنه هایی باعث می شود تا برای مدتی دست از بازی بردارید و به تماشای محیط مشغول شوید.

کیفیت بافت ها بسیار بالا است و این موضوع در تمام قسمت ها قابل مشاهده است. کیفیت سنگ های کوهستان، مکان های خاکی که با سنگ ریزه همراه هستند، با جزئیات زیادی همراه است. در کنار این موضوع باید به طراحی شخصیت ها نیز اشاره کرد. موتور Dunia 2 در این قسمت با پیشرفت های بسیار زیادی همراه بوده و به همین دلیل بخش طراحی شخصیت ها، صورت و Mo-Cap بسیار عالی از کار درآمده است. ضبط حرکات بسیار نرم و روان صورت گرفته و باورپذیر به نظر می رسند. این موضوع به خصوص در شخصیت واس که فردی دیوانه با اخلاق غیر قابل پیش بینی است، به خوبی دیده می شود. در هر قسمت از بازی می توانید دشمنان و یا افرادی را مشاهده کنید که به کارهای مختلفی مشغول هستند و طراحی خاص خودشان را دارند. تغییر شرایط آب و هوایی نیز در بازی وجود دارد و به صورت کاملاً تصادفی و Real-Time رخ می دهد.

موسیقی/صداگذاری

مسلماً یک دنیای Open-World بسیار زیبا که شامل یک جزیره افسون کننده و محیط هایی رویایی می شود، بدون موسیقی نمی تواند تأثیر کاملش را روی بازیکنان بگذارد. قطعه های مختلفی که در Far Cry 3 می شنوید، می توانند شما را در زیبایی مناظری که مشاهده می کنید، غرق کنند. از طرف دیگر، موسیقی ها به خوبی در قسمت های اکشن می توانند هیجان را بالا ببرند و آدرنالین خون شما را افزایش دهند. تنوع موسیقی ها بسیار خوب است و حالت ارکسترال آن ها فضای حماسی بازی را بیشتر کرده است. آقای برایان تایلر (Brian Tyler) در این چند سال اخیر در دنیای بازی های کامپیوتری همانند سینما به شهرت خوبی دست پیدا کرده است.

او قبلاً روی بازی های Need for Speed: The Run و Call of Duty: Modern Warfare 3 آهنگسازی کرده و هم اکنون به عنوان آهنگساز بازی Army of Two: The Devil’s Cartel نیز مشغول فعالیت است. البته بازی بدون موسیقی نیز بسیار جالب به نظر می رسد. مواقعی که در محیط گردش می کنید، این صدای محیط است که شما را به دنبال خودش می کشاند. صداگذاری روی محیط شامل کوچکترین صداها می شود. صدای وزش باد و عبور آن از لا به لای درختان و صدای برگ درختان در کنار صدای جانوران دقیقاً حس حضور در طبیعت را تداعی می کنند. صدای قدم های شما در قسمت های مختلف به خوبی قابل تشخیص است و حتی می توان گفت که هم اکنون روی چه سطحی راه می روید.

far-cry-3-article-image-2

بعد از این موضوع باید به صداگذاری روی شخصیت ها اشاره کرد که از اولین دموهای منتشر شده از بازی، می شد حدس زد که صداپیشه های بسیار خوبی برای آن انتخاب شده اند که توانسته اند به شخصیت های بازی جلوه دیگری ببخشند. استفاده از بازیگران هالیوود برای صداپیشگی و ضبط حرکات باعث شده که صدای شخصیت ها و حرکات آن ها بسیار هماهنگ باشند. مایکل مندو (Michael Mando) که به عنوان Mo-Cap شخصیت واس و صداپیشه او در بازی بوده، عملکرد فوق العاده ای را از خودش بجا گذاشته است. از همان صحنه ابتدایی بازی که واس را مشاهده می کنید، به این موضوع پی خواهید برد که صداگذاری او باعث شده که این شخصیت تا این اندازه نفرت انگیز و جالب توجه باشد. مندو به خوبی توانسته حس دیوانگی واس را به نمایش دربیاورد و این موضوع را می توانید در بیان دیالوگ ها، فریادها و رفتارهای مختلفی که انجام می دهد، مشاهده کنید. همچنین بازیگران دیگری مانند ناتالی براون (Natalie Brown) بجای شخصیت دیسی (Daisy)، رابرت کروکس (Robert Crooks) در نقش جیسون، فی کینگزلی (Faye Kingslee) بجای شخصیت سیترا (Citra) در این بازی به صداپیشگی و ایفای نقش پرداخته اند.

گیم پلی

Far Cry 3 با همان گیم پلی نسخه های قبلی روبرو خواهید شد. یک دنیای Open-World با مراحلی که می توان آن ها را به صورت Sandbox به پایان رساند. بجز مراحلی که باید در آن ها کار خاصی را انجام دهید، محدودیتی را برای بازی کردن پیش روی شما قرار ندارد. دنیای بسیار بزرگ بازی به شما این اجازه را می دهد که به قسمت های مختلف آن بروید و کارهای مختلفی انجام دهید و مأموریت های جانبی متعددی را به پایان برسانید. البته در Far Cry 3 دیگر با یک روند کاملاً اکشن روبرو نیستید. این بازی دارای المان های نقش آفرینی هم هست که باعث می شود بازیکن در طول بازی قدرت های بیشتری بدست بیاورد.

با انجام هر گونه فعالیت و مأموریت Skill Point بدست می آورید. با این SPها می توانید به منوی ارتقاء قدرت ها بروید و قابلیت های جدیدی را برای جیسون آزاد کنید. قدرت های جیسون به 3 دسته تقسیم می شوند که هر کدام قابلیت های ویژه ای برای او به همراه دارند. برخی از آن ها میزان سلامتی، سرعت بهبودی و کاهش آسیب را برای شما به همراه می آورند و برخی دیگر قدرت های فیزیکی ای مانند پرش های بلند، لیز خوردن در هنگام دویدن و یا تیراندازی در هنگام سرخوردن از طناب را به شخصیت اصلی بازی می دهند. برخی دیگر از این قدرت های نیز در زمان استفاده از سلاح ها و مخفی-کاری ها به کار شما می آیند. این قدرت ها به صورت خالکوبی هایی روی بدن جیسون خودنمایی خواهند کرد و هر چقدر این خالکوبی ها بیشتر شوند، شما به قهرمان افسانه ای آن ها نزدیک تر می شوید.

Far-Cry-3-product-photo-1

البته باز کردن این قدرت ها باعث می شود که مأموریت های بازی را بهتر و هیجان انگیزتر به پایان برسانید. بازگرداندن میزان سلامتی جیسون در بازی نیز با روند جالبی همراه است. تنوع گیاهی بازی تنها برای زیبایی بازی طراحی نشده است. گیاهان دارویی بسیار زیادی در میان آن ها دیده می شوند که با جمع آوری آن ها می توانید داروهایی برای بازگرداندن سلامتی خود درست کنید. در کنار این موضوع، در برخی مراحل با بسته های کمک های اولیه نیز روبرو می شوید که می توانید از آن ها استفاده کنید. در ابتدای بازی، جیسون به عنوان یک انسان معمولی که تا کنون در درگیری های این چنینی شرکت نداشته، با محدودیت های زیادی روبرو است.

به طور مثال او نمی تواند بیش از یک سلاح حمل کند و یا میزان سلامتی او کم است و سریع کشته می شود. حتی او در زمان تیراندازی نیز نمی تواند درست روی هدف تمرکز کند. به همین دلیل حتماً باید از قدرت هایی که در اختیار دارید، استفاده کنید تا جیسون رفته رفته توانایی انجام کارهای مختلف را بدست بیاورد. برای اینکه جیسون بتواند تجهیزات بیشتری حمل کند، نیاز به وسایل مختلفی دارد. این وسایل را نمی توانید از فروشگاهی خریداری کنید و باید آن ها را از طبیعت درخواست کرد. به طور مثال جیسون برای حمل پول بیشتر، نیاز به کیف جادارتری دارد و یا برای حمل سلاح بیشتر نیاز به کمربندی جدیدتر دارد.

قسمتی به نام Crafting در منوها وجود دارد که به وسیله آن می توانید این تجهیزات را ارتقاء دهید، اما برای درست کردن آن ها نیاز به پوست حیوانات مختلف دارید. در نقشه بازی مکان حیوانات مشخص شده که با رفتن به آن قسمت ها می توانید آن ها را شکار کنید، اما در این قسمت ها باید مواظب باشید که خودتان شکار نشوید! در بازی با کمپ های دزدان دریایی و برج های رادیویی مختلفی روبرو می شوید. پاکسازی کمپ ها امتیازات مختلفی را به شما خواهد داد و از کار انداختن برج های رادیویی باعث می شود تا نقشه به میزان بیشتری برای شما باز شود و همین طور سلاح رایگان به شما داده خواهد شد.

در زمان مبارزه ها نیز باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که دشمن از سمت های مختلفی می تواند شما را محاصره کند و سریع شما را از بین ببرد. هوش مصنوعی دشمنان در سطح بسیار خوبی قرار دارد و اگر بیش از حد در یک جا به مبارزه بپردازید، افراد بیشتری به سمت شما خواهند آمد. دشمنان می توانند با بی سیم و یا فعال کردن آژیر خطر یکدیگر را خبر کنند و شرایط را برای شما سخت تر کنند. به همین دلیل بازی المان های مخفی-کاری را نیز در بازی قرار داده است. با مخفی-کاری می توانید دشمنان را به وسیله چاقو از بین ببرید و جسد آن ها را پنهان کنید. حتی با این کار می توانید کمپ های مختلف را از وجود دزدان پاک کنید. البته مخفی-کاری در این بازی با چالش های زیادی همراه است.

far-cry-3-article-image-3

شاید وقتی که در حال مخفی-کاری هستید، یک مار به شما حمله کند و موقعیت شما را لو دهد! استفاده از وسایل نقلیه مختلف مثل اتومبیل ها، موتور، جت اسکی، کایت و… نیز به شما این اجازه را می دهند تا بتوانید به قسمت های مختلف محیط بازی سفر کنید. مبارزه هایی که در روند داستانی بازی به نمایش درمی آیند حالت سینمایی و هیجان انگیزتری دارند و مبارزه جیسون و واس در صحنه های مختلف جذابیت خاصی به بازی بخشیده است. گیم پلی Far Cry 3 بسیار خلاقانه، چالش برانگیز و درگیر کننده است و کاری کرده که بازیکنان به تمام قسمت های بازی سفر کنند و کارهای مختلفی را برای پیشرفت انجام دهند.

نتیجه گیری

Far Cry 3 را می توان بهترین بازی سال 2012 نامید که متأسفانه حتی به قرعه کشی VGA 2012 هم نرسید. شاید کمتری کسی تا قبل از عرضه Far Cry 3 فکرش را می کرد که این بازی تا این حد عالی از کار دربیاید. Ubisoft با این اثر توانست کارنامه بسیار خوبی را در سال 2012 از خودش بجا بگذارد.

منبع: پردیس گیمز

مشاهده و دانلود عکس های بازی Far Cry 3 با کیفیت بالا HD 

خرید بازی Far Cry 3 برای PC